Közösen alakítjuk az EU jövőjét: a Bizottság felvázolta a következő hosszú távú uniós költségvetéshez vezető utat - Európai Bizottság
Ugrás a fő tartalomra
Magyarországi Képviselete
  • Sajtócikk
  • 2025. február 12.
  • Olvasási idő: 2 perc

Közösen alakítjuk az EU jövőjét: a Bizottság felvázolta a következő hosszú távú uniós költségvetéshez vezető utat

Az Európai Bizottság ma közzétette „A következő többéves pénzügyi kerethez vezető út” című közleményét. A közlemény felvázolja a következő többéves pénzügyi keret kialakítása szempontjából meghatározó fő szakpolitikai és költségvetési kihívásokat. Ez alapozza meg annak mérlegelését, hogy miként igazíthatjuk az EU hosszú távú költségvetését a változó igényekhez és prioritásokhoz. A Bizottság a közleménnyel párhuzamosan egy egész Európára kiterjedő kampányt indít, melybe az érdekeltek széles körét vonja be a tagállami kormányoktól regionális szervezeteken át a polgárokig.
 
Az európai költségvetés Európa-szerte, sőt azon túl is támogatja a polgárokat, a mezőgazdasági termelőket, a kutatókat, a vállalkozásokat és a régiókat. Nélkülözhetetlen eszköznek bizonyult az európaiak életminőségének javítása szempontjából. A Next Generation EU-val együtt segített leküzdeni a világjárványt és az energiaválságot, több millió munkahely megmentését tette lehetővé a lezárások idején, és beruházásokat mozgósított a tiszta és digitális jövőnkért. Az uniós költségvetés emellett példátlan támogatással segítette Ukrajnát, garantálva ezzel Európa biztonságát Oroszország agressziós háborúja közepette.
 
Az új kihívások és az uniós fellépéssel kapcsolatos elvárások fényében újra kell gondolnunk az uniós költségvetés működését, hogy időtállóvá tegyük azt. Ha szabad, demokratikus, erős, biztonságos, virágzó és versenyképes Európa a célunk, akkor meg kell reformálnunk és meg kell erősítenünk az uniós költségvetést: egyszerűbbé, rugalmasabbá, célzottabbá és hatásosabbá kell tennünk azt.
 
A modern uniós költségvetésre vonatkozó új megközelítésnek részét képezik az egyes országokra vonatkozó, a legfontosabb reformokat és beruházásokat tartalmazó tervek is, amelyeket a nemzeti, regionális és helyi hatóságokkal együttműködve kell kidolgozni és végrehajtani. Az Európai Versenyképességi Alapnak a stratégiai ágazatok és a kritikus technológiák támogatását szolgáló beruházási kapacitást kell kialakítania. Emellett a külső tevékenységek megújított finanszírozása a várakozások szerint hatásosabb és célzottabb lesz, valamint jobban fog igazodni a stratégiai érdekekhez, támogatva az új külpolitika céljait. A költségvetésbe további biztosítékokat is be kell építeni a jogállamiság védelme érdekében, és lehetővé kell tenni, hogy az uniós költségvetés korszerűbb bevételekre támaszkodva tudjon megfelelő volumenű és fenntartható finanszírozást biztosítani a közös prioritásainkhoz.

 
További információk:

Leírás

Közzététel dátuma
2025. február 12.