Ugrás a fő tartalomra
Magyarországi Képviselete
Sajtócikk2023. december 6.Magyarországi képviseletOlvasási idő: 5 perc

Az uniós polgársággal járó jogok további megerősítését javasoljuk

illusztráció

 

Az uniós polgárság intézményének 30. évfordulója alkalmából az Európai Bizottság ma intézkedéscsomagot terjesztett elő azzal a céllal, hogy Unió-szerte megerősítse az uniós polgársággal járó jogokat.

A Bizottság ma kiadta a 2023. évi jelentést az uniós polgárságról, új iránymutatást adott ki a szabad mozgáshoz való jogról, útmutatót tett közzé a fogyatékossággal élő polgárok választási folyamatban való részvételére vonatkozó helyes gyakorlatról, kiadott egy összeállítást az elektronikus szavazással kapcsolatos gyakorlatokról, valamint közzétett egy útmutatást az uniós polgárságról.

Az intézkedéscsomagnak részét képezi emellett a konzuli védelemről szóló irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslat, hogy az uniós polgárok hatékonyabb védelemben és támogatásban részesüljenek krízis esetén, valamint az európai polgári kezdeményezésről szóló jelentés és a polgárságról és a demokráciáról szóló legfrissebb Eurobarométer felmérés is.

szabad mozgásra vonatkozó felülvizsgált iránymutatás célja, hogy segítse a nemzeti hatóságokat és bíróságokat a szabad mozgásra vonatkozó uniós szabályok helyes alkalmazásában. Az iránymutatás előző, 2009-es változatának frissítése elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a dokumentum tükrözze az Európai Bíróság közelmúltbeli ítélkezési gyakorlatát a családok sokfélesége tekintetében, ideértve a szivárványcsaládokat is. Az új iránymutatás jogi és gyakorlati értelmezéssel szolgál és példákat hoz fel a szabad mozgáshoz való jog fontos kérdéseivel kapcsolatban.

Az Európa jövőjéről szóló konferencián megfogalmazott ajánlásokra reagálva a Bizottság útmutatót állított össze az uniós polgárságról. Ez az útmutatás összegzi a legfontosabb tudnivalókat az uniós polgársághoz fűződő jogokról, kiemelt hangsúlyt fektetve a fiatalokra és a közelmúltban uniós polgárrá vált személyekre.

polgárságról és a demokráciáról szóló 2023. évi Eurobarométer felmérés, amelyet a Bizottság a polgársági csomaggal együtt tett közzé, azt mutatja, hogy a válaszadók 50%-a érzi úgy, hogy jól tájékozott az uniós polgárként őt megillető jogokról, 33%-uk azonban nem érzi magát nagyon jól tájékozottnak, 16%-uk pedig úgy érzi, hogy egyáltalán nem tájékozott ezen a téren. Ami Magyarországot illeti: a magyar válaszadók 76%-a érzi úgy, hogy az Európai Unió polgára. Ez magasabb arány, mint a 27 uniós tagállam átlaga (72%).

Az uniós polgárokat megillető legfontosabb jogok, amelyeket a magyar válaszadók ismernek, illetve számontartanak:

  • az a jog, hogy bizonyos feltételekkel bármely európai uniós tagállamban letelepedhessen– Magyarországon a válaszadók 89%-a ismeri ezt a jogot, az uniós átlag 80%,
  • más tagállamban tartózkodás esetén az a jog, hogy ugyanúgy bánjanak vele, mint a tagállam állampolgáraival – Magyarországon a válaszadók 89%-a ismeri ezt a jogot, az uniós átlag 77%,
  • EU-n kívüli tartózkodás esetén az a jog, hogy segítséget kérjen egy másik uniós tagállam nagykövetségétől – Magyarországon a válaszadók 74%-a ismeri ezt a jogot, az uniós átlag 69%.


Háttér-információk

A Maastrichti Szerződés 30 éve hozta létre az EU egyik legjelentősebb vívmányát: az uniós polgárság intézményét. Mindenki, aki rendelkezik valamelyik EU-ország állampolgárságával, uniós polgár is egyben. Az uniós polgárokat megillető jogok és előnyök túlmutatnak azokon, melyek az egyes tagországok állampolgáraiként illetnek meg bennünket.

Az uniós polgároknak joguk van többek között a következőkhöz:

  • állampolgárság alapján történő megkülönböztetéstől való mentesség,
  • EU-n belüli szabad mozgás és más tagállamokban való letelepedés,
  • aktív és passzív választójog az európai parlamenti és helyhatósági választások esetében,
  • konzuli védelem,
  • petíció benyújtása az Európai Parlamenthez, illetve panasz benyújtása az európai ombudsmanhoz,
  • európai polgári kezdeményezés indítása vagy támogatása,
  • kapcsolatfelvétel bármely uniós intézménnyel, válasz az adott intézménytől.

Ezek a jogok mind a 27 uniós országban érvényesek.

Az EU Europe Direct szolgálata válaszokat ad az uniós polgárok kérdéseire az Unió minden hivatalos nyelvén – így magyarul is – emailben, chat-ben vagy az ingyenesen hívható 00 800 6 7 8 9 10 11 telefonszámon. Az elmúlt két évben a magyar érdeklődők a legtöbbször a következő témákkal kapcsolatban tettek fel kérdéseket:

  • fogyasztói jogok,
  • társadalombiztosítási és munkavállalói jogok,
  • az EU-n belüli szabad mozgásra vonatkozó jogok.


További információk:

Leírás

Közzététel dátuma
2023. december 6.
Szerző
Magyarországi képviselet