Panni, a Hangya Tanoda fiatal diáklánya a Napkerék Egyesület programjának köszönhetően jelentős támogatást kap tanulmányaihoz és ahhoz, hogy felzárkózhasson jobb körülmények között élő kortársaihoz. Akárcsak egy korábban itt végzett diáktársa, egészségügyi pályára készül, és később szeretne visszaadni valamit az őt támogató közösségnek abból a segítségből, amit kapott.
„Panni csendes és visszahúzódó természetű lány. Ő egyike annak az 50 tanulónak, aki jelenleg itt, a Napkerék Egyesületnél tanul” – meséli Bogdán Imre, az egyesület elnöke. Majd hozzáteszi: „Szeretnénk a nálunk lévő diákoknak olyan támogatást adni, amely a tanulmányi eredményeik javítása mellett a társas készségeik fejlesztésében is segíti őket, mivel ez közvetve a felzárkózásban is támogatja őket.”
A Hangya Tanodát Imre néhány hasonlóan elkötelezett társával alapította több mint 10 évvel ezelőtt azzal a céllal, hogy támogassa a hátrányos helyzetű csoportokat, különösen a Dél-Dunántúlon. Somogy vármegyében, ahol az egyesület tevékenykedik, különösen sok rászoruló ember él, köztük munkanélküliek, idősek és iskolás gyermekek. Az egyesület első számú célja a hátrányos helyzetű emberek esélyegyenlőségének elősegítése, amihez egészségügyi, szociális, köznevelési, kulturális és szabadidős programokat biztosítanak.
A Hangya Tanodában töltött idő alatt Panni fokozatosan megtapasztalta, hogy figyelnek rá, és törődnek vele. A tanoda foglalkozásai révén nem csak a tanulásban ért el remek eredményeket, hanem a szociális készségei is jelentősen fejlődtek. Korábban új környezetben nehezen találta meg a helyét, de a tanodában megtanulta, hogyan ismerkedjen új emberekkel, váljon a közösség részévé és hogyan álljon ki a saját érdekeiért.
„Az iskolán kívüli programok, mint a sport- és a kulturális események, új tapasztalatokkal gazdagították Pannit, és segítettek neki abban, hogy jobban megismerje saját képességeit. Ezek az élmények láthatóan több önbizalmat adtak neki, és segítették, hogy világosabb képet kaphasson arról, milyen jövőt alakíthat ki maga számára” – tette hozzá Imre.
Panni példaképe a Hangya Tanoda egyik volt diákja. Miatta határozta el, hogy hozzá hasonlóan egyszer egészségügyi pályára fog lépni azért, hogy vissza is adhasson valamit a közösségének, amelytől annyi támogatást kapott. Egy ilyen életpálya választása nem csak neki ad jövőképet, hanem ugyanúgy példát mutat a majd őt követő diákoknak is. Az ő története arra is ösztönözheti társait, hogy merjenek nagyobb célokat kitűzni, és higgyenek abban, hogy ők is elérhetik az álmaikat.
A tanoda szervezői az Európai Unió támogatásának köszönhetően tudják megvalósítani a széleskörű egészségügyi, szociális, köznevelési, kulturális, szabadidős, sport és egyéb közösségi szolgáltatásokat, amelyek valódi hatást gyakorolnak a résztvevők életére.
A Panni név mögött egy igazi kislány él, de a valódi arcát és nevét nem mutatjuk be, hogy megvédjük személyiségi jogait. Története Magyarország európai uniós csatlakozásához kapcsolódik. Példa arra, hogy a megfelelő támogatás, a felzárkóztatás és a befogadó környezet segíthet a diákoknak kibontakoztatni a bennük rejlő tehetséget, hogy sikeresen felkészüljenek a jövő kihívásaira.
A csatlakozás 20. évfordulóján ünnepeljük közösen azokat a lehetőségeket, amelyek esélyt adnak Panninak, hogy valóra válthassa álmait!
Kapcsolódó hivatkozások:
További történetek
Szilvia és férje, Giuliano a budapesti Cioccolatte fagyizóikban olyan különleges kulináris élményt kínálnak vendégeiknek, amely az olasz és a magyar kultúra találkozásából született. Az Unió adta lehetőségeknek köszönhetően a legjobb alapanyagok, a nemzetközi szakértelem és a két ország gasztronómiai hagyományainak fúziója teremt igazán egyedi ízélményt.
Hornicz Bernadett vezetésével a Pécsi Gloves International (PGI) a hagyományos magyar kézművességet ötvözi a modern technológiákkal. Az uniós csatlakozásunk révén a cég a globális piacon is megjelent. A Pécsi Kesztyű ma már a világ legelismertebb luxusmárkáinak dolgozik, és olyan sztárok kedvence, mint Madonna, Lady Gaga és Rihanna.
Katalin, a NeWeld tulajdonosa és ügyvezetője édesapja ipari vezetői példáját követve, szakma iránti szeretetet és alázatot örökölt. Külföldi tanulmányai után hazatért, majd Bátonyterenyén felépítette keményforrasztással és fémalkatrész gyártással foglalkozó cégét, amely mára neves autógyártók beszállítója lett.
Berecz Stéphanie a Loire folyó mentén született, szülei a mezőgazdaságban dolgoztak, onnan hozta magával a természet szeretetét. Franciaországban a bornak nagyon fontos szerepe van, ezért tanult ő is borászatot Bordeaux-ban.
Tóth Péter 34 éve spanyolországi agrártanulmányai során találkozott Juan Vicente Olmos-szal, akivel közösen kezdtek hozzá a mangalica sertésfajta megmentéséhez. A rendszerváltás, uniós csatlakozásunk, valamint a spanyol piac nyitottsága kulcsszerepet játszottak abban, hogy a mangalica világhírű lett.
Mészáros Andrea, a Kék Madár Alapítvány vezetője elhivatottan dolgozik azon, hogy a fogyatékossággal élő emberek is a munkaerőpiac aktív szereplői legyenek. Ezért alapította meg a szekszárdi BeSweet Csokoládémanufaktúra és Látógatóközpontot, ahol 20 hátrányos helyzetű embernek biztosít megbízható munkahelyet.
Lehelnek már a Szolnoki Szakképzési Centrum diákjaként is a kémia volt a kedvenc tantárgya. A Pálfy-Vízügyi Technikumban végzett.
Laci életét egy uniós program keretében kapott műtüdővel mentették meg az orvosok a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben.
Bán Adrienn történelem szakos egyetemi hallgató, akinek szenvedélye az amatőr színjátszás. Több uniós diákprogramnak köszönhetően lehetősége nyílt arra, hogy megismerje Európát, és közben felfedezze a szabad utazás és a tanulás örömét.
20 éve együtt
20 évvel ezelőtt egy összetartó közösség tagjává váltunk. Az EU-csatlakozásnak köszönhetően szabadabban élhetünk, mint valaha. Új kapcsolatokat építettünk, közös élményeket szereztünk, együtt fejlődünk és számíthatunk egymásra.
Ismerj meg hazai sikertörténeteket, melyek jó példái annak, hogy lettünk mindannyian többek az uniós tagság által. Ünnepeljük együtt az elmúlt 20 évet!
Boldog huszadikat, Magyarország! – Ünnepeljük együtt 20 éves EU-tagságunkat!