Ugrás a fő tartalomra
Magyarországi Képviselete
Farkasinszki Lehel Zoltán
Farkasinszki Lehel Zoltán

a Szolnoki Szakképzési Centrum volt diákja

Lehelnek már a Szolnoki Szakképzési Centrum diákjaként is a kémia volt a kedvenc tantárgya. A Pálfy-Vízügyi Technikumban végzett. Azért választotta ezt az iskolát, mert egy uniós projektnek köszönhetően megújult a laboratórium, így kiváló környezetben tanulhatott, tehetséggondozó programban vehetett részt, és olyan erős tudást tudott szerezni, amivel felvették a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karára.

„Hetedik osztályos koromtól kezdve a kémia volt a szenvedélyem. Tudatosan választottam ezt az iskolát, hiszen csak itt tudtam olyan magas színvonalon tanulni a kémiát úgy, hogy közben Szolnokon maradhattam.” – meséli Lehel, aki ma már gyógyszerész hallgatóként folytatja álmai megvalósítását. 

Lehel a legjobb tanulók között végzett a technikumban. Sok egykori diáktársának viszont az uniós felzárkóztató program nélkül nem lett volna esélye, hogy elvégezze az iskolát. A korai lemorzsolódásnak óriási veszélye van, ugyanis az alacsony iskolázottság, és az ebből adódó munkanélküliség negatív spirált indíthat el a fiatalok életében, amelyből reménytelen a kiút. A kétéves iskolai program keretében a Szolnoki Szakképzési Centrum szakképző intézményeiben azt a célt tűzték ki, hogy minél kevesebb fiatal kerüljön ki az iskolákból végzettség nélkül. Több mint 600 tanulót vontak be a felzárkóztató és tehetséggondozó programokba, utóbbiban Lehel is részt vett. 

“Azt tapasztaltam, hogy diáktársaim közül sokan azért hagyták ott az iskolát, mert kevésbé érdekelték őket a természeti- és a műszaki tudományok. Ezek a tantárgyak elmélyülést igényelnek, nehéz őket megtanulni, és a szakképző iskolákban magas az elvárás” - emeli ki Lehel. 

Farkasinszki Lehel Zoltán

Az európai színvonalon felszerelt szolnoki laboratórium elősegítette, hogy képességeimet maximálisan kihasználjam, és megvalósíthassam az álmom, hogy egyszer gyógyszerész legyek.

Farkasinszki Lehel Zoltán

Gyakran nagyon eltérő hátterű és tudású diákok érkeznek az iskolákba. A tanárok számára kiderült, hogy sokaknak alapvető ismereteik hiányoznak és óriási hátrányt jelent nekik, hogy alacsony az önértékelésük. Gyakran nincsenek tisztában erősségeikkel, és többnyire kudarcosnak ítélik meg a tanulmányaikat. 

A „Közelebb az iskolához, közelebb az élethez” program keretében a szakképző intézmények pedagógusai közösségi élményeket, tehetséggondozást, felzárkóztatást, mentorálást nyújtottak a diákoknak. A végzősöknek támpontot adtak a továbbtanuláshoz és a munkaerőpiaci elhelyezkedéshez. 
A fogékony korban lévő gyerekekre különbözőképpen hatottak az új iskolai eszközök, a lehetőségek és a személyes mentorálás. Volt olyan diák, aki ezek hatására könyvet kezdett olvasni. Mások a digitális képességeiket erősítették. 

Lehelt, amikor a szolnoki Pálfyba járt, az izgalmas laboratóriumi gyakorlatok varázsolták el. „A korszerű műszerek és eszközök hozzásegítettek ahhoz, hogy sokrétű tudásra és tapasztalatra tegyek szert. Így nemcsak az iskolai éveim alatt fejlődtem, hanem már ekkor elkezdtem építeni szakmai jövőmet is” – meséli. 

Az uniós csatlakozás 20. évfordulóján ünnepeljük közösen azokat a lehetőségeket, amelyek Lehelnek és diáktársainak lehetőségeket biztosítanak egy sikeres karrierúthoz! 

 

Kapcsolódó hivatkozások:

Szolnoki Szakképzési Centrum

További történetek

Soresina Szilvia

Szilvia és férje, Giuliano a budapesti Cioccolatte fagyizóikban olyan különleges kulináris élményt kínálnak vendégeiknek, amely az olasz és a magyar kultúra találkozásából született. Az Unió adta lehetőségeknek köszönhetően a legjobb alapanyagok, a nemzetközi szakértelem és a két ország gasztronómiai hagyományainak fúziója teremt igazán egyedi ízélményt.

Hornicz Bernadett

Hornicz Bernadett vezetésével a Pécsi Gloves International (PGI) a hagyományos magyar kézművességet ötvözi a modern technológiákkal. Az uniós csatlakozásunk révén a cég a globális piacon is megjelent. A Pécsi Kesztyű ma már a világ legelismertebb luxusmárkáinak dolgozik, és olyan sztárok kedvence, mint Madonna, Lady Gaga és Rihanna.

Katalin

Katalin, a NeWeld tulajdonosa és ügyvezetője édesapja ipari vezetői példáját követve, szakma iránti szeretetet és alázatot örökölt. Külföldi tanulmányai után hazatért, majd Bátonyterenyén felépítette keményforrasztással és fémalkatrész gyártással foglalkozó cégét, amely mára neves autógyártók beszállítója lett.

Panni, a Hangya Tanoda fiatal diáklánya a Napkerék Egyesület programjának köszönhetően jelentős támogatást kap tanulmányaihoz és ahhoz, hogy felzárkózhasson jobb körülmények között élő kortársaihoz.

Tóth Péter, az Olmos és Tóth Kft. tulajdonosa 34 éve spanyolországi agrártanulmányai során találkozott Juan Vicente Olmos-szal, akivel közösen kezdtek hozzá a mangalica sertésfajta megmentéséhez. A rendszerváltás, uniós csatlakozásunk, valamint a spanyol piac nyitottsága kulcsszerepet játszottak abban, hogy a mangalica világhírű lett.

Mészáros Andrea

Mészáros Andrea, a Kék Madár Alapítvány vezetője elhivatottan dolgozik azon, hogy a fogyatékossággal élő emberek is a munkaerőpiac aktív szereplői legyenek. Ezért alapította meg a szekszárdi BeSweet Csokoládémanufaktúra és Látógatóközpontot, ahol 20 hátrányos helyzetű embernek biztosít megbízható munkahelyet.

20 éve együtt