Ugrás a fő tartalomra
Magyarországi Képviselete
Hornicz Bernadett
Hornicz Bernadett

Pécsi Gloves International, ügyvezető

Hornicz Bernadett vezetésével a Pécsi Gloves International (PGI) a hagyományos magyar kézművességet ötvözi a modern technológiákkal. Az uniós csatlakozásunk révén a cég a globális piacon is megjelent. A Pécsi Kesztyű ma már a világ legelismertebb luxusmárkáinak dolgozik, és olyan sztárok kedvence, mint Madonna, Lady Gaga és Rihanna. 

EU20: Milyen indíttatásból választotta hivatásának a kesztyűkészítést?  

Hornicz Bernadett: A kézművességnek már gyerekkorom óta meghatározó szerepe van az életemben. Édesapám szabászként, édesanyám pedig kesztyűvarrónőként dolgozott az akkori Pécsi Kesztyűgyárban. A nyarakat a gyárban töltöttem, így korán megismerkedtem a mesterség fortélyaival és az alapanyagokkal. A családi hagyományok fontos részei az identitásunknak, és én ezt a tudást szeretném tovább vinni. A lányom, a testvérem és még az édesapám is a manufaktúrában dolgozik. A vállalkozás is összeköt bennünket. 

EU20: Miért különlegesek a kesztyűk, amelyeket készítenek? 

H.B.: A pécsi kesztyűk jellegzetes európai kézműves technikával készülnek, amelyet stepp varrásnak hívunk. A varrónőink két réteg anyagot, bőrt helyeznek egymásra, és láncöltésű varrógéppel varrják össze. Ma már olyan ritka, ráadásul nehéz ez a technika, hogy Magyarországon kívül csak Franciaországban és kisebb olasz gyártóknál jellemző. A Pécsi Kesztyű máig őrzi ezt az európai hagyományt. 

EU20: Hogyan indult el a manufaktúra a világhír felé? 

H.B.: A pécsi kesztyűgyártás alapjait Hamerli János tímár fektette le 1861-ben. Az ő örökségét folytatjuk a Pécsi Gloves Internationalnél, amelynek elődjét édesapám, Hornicz József hozta létre egy barátjával. 2002 óta önálló márkánk is van, a Karma Pécsi Kesztyű. A manufaktúránk 160 éves múlttal és 50 évnyi tapasztalattal rendelkezik. A szakemberek évente 25 ezer pár kesztyűt készítenek. A cégnek a régióban gazdasági szempontból is meghatározó szerepe van. Uniós csatlakozásunk által tovább bővültek a lehetőségeink, így a márkánk mára nemzetközileg ismert és elismert lett. 

Hornicz Bernadett

Uniós tagságunknak köszönhetően sikerült a luxuskesztyűk piacán nemzetközi szinten is ismertté válnunk, ami hozzájárul ahhoz, hogy különleges magyar örökségünket világszerte felfedezzék és értékeljék.

Hornicz Bernadett

EU20: Milyen hatással volt még az uniós csatlakozás a munkájukra? 

H.B.: Magyarországon nem kaphatók azok a különleges alapanyagok, amelyekkel dolgozunk. Az uniós tagságnak köszönhetően könnyedén importálhatjuk a legfinomabb bőrt, miközben a globális piacok kapui is megnyíltak előttünk. Ennek köszönhetően ma már prémium és luxuskategóriás márkáknak dolgozunk, és többek között Franciaországba, Németországba, Svédországba és az Egyesült Államokba exportálunk kesztyűket. 

EU20: Az uniós csatlakozásunk idején cégvezetőként mit tartott a legfontosabbnak? 

H.B.: Az uniós tagság nemcsak gazdasági lehetőségeket teremtett számunkra, hanem a nemzetközi kapcsolatok fejlesztését is elősegítette. Emlékszem a csatlakozás napjára és egykori svéd üzleti partnerem tanácsára. Amikor belépett Magyarország az Unióba, akkor ő azt mondta, hogy üljek le, fogjak egy papírt meg egy ceruzát, és diktálja, hogy mire kell mostantól odafigyelnem. Az első tétel az volt, hogy „Soha ne engedd el a gyártást!” – ezt lediktálta háromszor. Ma már jól értem, hogy miről beszélt akkor. Ha a haszonszerzésért cserébe átadjuk a gyártást, mert máshol olcsóbb, akkor örökre elvész a szaktudás, a szakemberek, és a mesterség iránti elköteleződés. Azóta is hálás vagyok ezért a tanácsért, és meg is fogadtam. Így értük el, hogy termékeinket a nemzetközi piacon is elismerjék. 

EU20: A Pécsi Kesztyű minősége a világpiacon is elismert. Mely nemzetközi munkáikra a legbüszkébb? 

H.B.: A Pécsi Kesztyű a minőségi kézművesség megtestesítője, és ez a hollywoodi jelmeztervezőket is megihlette. A Dűne című mozifilm második részében Zendaya és Timothée Chalamet is Pécsen készült kesztyűket viseltek. Rihanna és táncosai a Super Bowl Halftime Show-ban szintén jellegzetes kesztyűinkben léptek színpadra, sőt Madonna, Lady Gaga, Christina Aguilera és Ryan Gosling is kedvelik változatos kiegészítőinket. 

EU20: Hogyan foglalná össze a cég mottóját? 

H.B.: Ha a hagyományaink és értékeink mellett döntünk, nemcsak a mesterség szellemét őrizzük meg, hanem arra is képesek leszünk, hogy innovatívan alkalmazzuk azt. Így átadhatjuk az örökséget a jövő generációinak, hiszen a tudásunk kulcs a közösségünk fejlődéséhez. 

Uniós csatlakozásunk 20. évfordulóján közösen ünnepeljük azokat a lehetőségeket, amelyek segítettek Bernadettnek és a Karma Pécsi Kesztyűnek abban, hogy nemzetközi sikereket érjenek el, hiszen az európai együttműködés új utakat és kapcsolatokat nyitott meg számukra, amelyek hozzájárultak a fejlődésükhöz és elismerésükhöz. 

 

Kapcsolódó linkek:

További történetek

Soresina Szilvia

Szilvia és férje, Giuliano a budapesti Cioccolatte fagyizóikban olyan különleges kulináris élményt kínálnak vendégeiknek, amely az olasz és a magyar kultúra találkozásából született. Az Unió adta lehetőségeknek köszönhetően a legjobb alapanyagok, a nemzetközi szakértelem és a két ország gasztronómiai hagyományainak fúziója teremt igazán egyedi ízélményt.

Katalin

Katalin, a NeWeld tulajdonosa és ügyvezetője édesapja ipari vezetői példáját követve, szakma iránti szeretetet és alázatot örökölt. Külföldi tanulmányai után hazatért, majd Bátonyterenyén felépítette keményforrasztással és fémalkatrész gyártással foglalkozó cégét, amely mára neves autógyártók beszállítója lett.

Panni, a Hangya Tanoda fiatal diáklánya a Napkerék Egyesület programjának köszönhetően jelentős támogatást kap tanulmányaihoz és ahhoz, hogy felzárkózhasson jobb körülmények között élő kortársaihoz.

Tóth Péter 34 éve spanyolországi agrártanulmányai során találkozott Juan Vicente Olmos-szal, akivel közösen kezdtek hozzá a mangalica sertésfajta megmentéséhez. A rendszerváltás, uniós csatlakozásunk, valamint a spanyol piac nyitottsága kulcsszerepet játszottak abban, hogy a mangalica világhírű lett.

Mészáros Andrea

Mészáros Andrea, a Kék Madár Alapítvány vezetője elhivatottan dolgozik azon, hogy a fogyatékossággal élő emberek is a munkaerőpiac aktív szereplői legyenek. Ezért alapította meg a szekszárdi BeSweet Csokoládémanufaktúra és Látógatóközpontot, ahol 20 hátrányos helyzetű embernek biztosít megbízható munkahelyet.

20 éve együtt