Az EU létrejöttének köszönhetően Európában több mint fél évszázada béke, stabilitás és jólét uralkodik, nőtt az életszínvonal, és megszületett a közös európai valuta, az euró. A kezdeti gazdasági unió az integráció előrehaladtával számos szakpolitikai területre kiterjesztette a tevékenységét, a környezetvédelemtől a külkapcsolatokon át egészen a biztonságpolitikáig.
Az EU egyedülálló gazdasági és politikai partnerség, mely 27 európai országot fog egybe. Gyökerei 1958-ig nyúlnak vissza, amikor Belgium, Németország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg és Hollandia létrehozta az Európai Gazdasági Közösséget. Azóta további 22 ország csatlakozott a közösséghez, mely 1993 óta viseli az Európai Unió nevet. 2020 végén egyikük – az Egyesült Királyság – kilépett az Unióból.
Az EU működésének alapelve a jogállamiság – tevékenysége minden esetben a tagállamai által közösen, önkéntes alapon és demokratikusan elfogadott szerződéseken alapul.
Az uniós tagállamok és az Unióhoz csatlakozni kívánó országok
Uniós intézmények
Az EU egyedülálló intézményi struktúrával rendelkezik. Az átfogó prioritásokat a tagállami kormányok határozzák meg rendszeres csúcstalálkozók keretében, a döntések meghozatalában pedig az intézmények széles köre részt vesz, melyek közül az alábbi 4 a legfontosabb:
- Európai Parlament: az uniós polgárok által megválasztott jogalkotó szerv, mely szavazás útján uniós jogszabályokat, megállapodásokat és költségvetéseket fogad el, valamint felügyeli a többi uniós intézmény működését.
- Európai Tanács: a tagállamok vezetői rendszeres találkozóikon meghatározzák az EU tevékenységének általános irányát és politikai prioritásait.
- Az Európai Unió Tanácsa: a tagállamok minisztereiből álló intézmény – a Parlamenthez hasonlóan – jogalkotó szerv, mely megvitatja és elfogadja az uniós jogszabályokat.
- Európai Bizottság: az EU végrehajtó szerve, mely uniós jogszabályjavaslatokat dolgoz ki, és végrehajtja a jogalkotó szervek döntéseit.
- Az EU külön diplomáciai testülettel is rendelkezik – ez az Európai Külügyi Szolgálat –, az uniós jog betartásáról pedig az Európai Unió Bírósága gondoskodik.