Az Európai Bizottság a ma meghozott intézkedéseivel további lépéseket tesz annak érdekében, hogy támogassa az éghajlatváltozással összefüggő példátlan katasztrófák sújtotta tagállamokat.
Amint azt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2024. szeptember 19-i lengyelországi látogatása során bejelentette, a Bizottság három uniós rendelet módosítását javasolja annak érdekében, hogy mielőbb igénybe lehessen venni uniós forrásokat a katasztrófák utáni helyreállítás támogatására. A javasolt módosítások az Európai Regionális Fejlesztési Alapot (ERFA), a Kohéziós Alapot, valamint az Európai Szociális Alap Pluszt (ESZA+) szabályozó rendeleteket érintik a 2021–2027-es programozási időszakot illetően, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapot (EMVA) szabályozó rendeletet a 2014–2022-es keret kapcsán.
A javaslatok közvetlen előzményét a közép- és kelet-európai országokat érintő áradások és a 2024 szeptemberében Portugáliában pusztító erdőtüzek jelentik. A javaslatok együttesen lehetővé tennék a hét érintett tagállam (Lengyelország, Románia, Ausztria, Csehország, Magyarország, Portugália és Szlovákia) számára, hogy átprogramozzanak és az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák elhárítására használjanak fel mintegy 18 milliárd eurót (körülbelül 17,7 milliárd eurót a kohéziós politikai alapokból és 588 millió eurót az EMVA forrásaiból). Az intézkedések biztosítani fogják, hogy az EU rugalmasan támogathassa az éghajlattal kapcsolatos közelmúltbeli és potenciális jövőbeli katasztrófák által érintett valamennyi tagállamot.
Fokozott likviditás a kohéziós politika keretében megnövelt előfinanszírozás és társfinanszírozás révén
A kohéziós politikai alapok jelenleg is támogatják a tagállamokat az éghajlatváltozással összefüggő katasztrófák megelőzése és az azokat követő helyreállítás érdekében. A mai javaslatok azonban további rugalmasságot biztosítanak a tagállamok számára ahhoz, hogy az alapok egy részét a kárt szenvedett infrastruktúra és berendezések javítására, élelmiszersegélyekre és alapvető anyagi támogatás nyújtására, egészségügyi és szociális támogatásra, valamint a csökkentett munkaidős foglalkoztatás finanszírozásának ideiglenes támogatására fordítsák.
Emellett a Bizottság bevezet két új intézkedést az ERFA és az ESZA+ keretében. Először is, egy további 30%-os előfinanszírozás azonnal fokozza a likviditást, így enyhítve az érintett tagállamokra nehezedő költségvetési nyomást. Másodszor, az EU a támogatott intézkedések akár 100%-át is finanszírozhatja, anélkül, hogy az újjáépítési munkálatok elindításához nemzeti társfinanszírozásra lenne szükség.
A 2021–2027-es programozási időszakban a tagállamok számára elkülönített kohéziós politikai alapok akár 10%-a felhasználható e célkitűzések megvalósítására, lehetővé téve a kohéziós politikai alapok közötti átcsoportosításokat.
A vidékfejlesztési finanszírozási lehetőségek bővítése a mezőgazdasági termelők, az erdőtulajdonosok és a vállalkozások esetében
Emellett az uniós vidékfejlesztési alapokra (EMVA 2014–2022-es jogi keret) vonatkozóan ma javasolt módosításoknak köszönhetően a tagállamok nagyobb rugalmasságot fognak élvezni a természeti katasztrófák sújtotta mezőgazdasági termelőknek, erdőtulajdonosoknak és vállalkozásoknak nyújtott támogatás terén.
Az EMVA nyújtotta pénzügyi támogatást 100%-ban uniós forrásokból fedezik. A módosítás révén a tagállamok egyösszegű átalányként, közvetlenül és gyorsan nyújthatnak rendkívüli támogatást a mezőgazdasági termelőknek, az erdőtulajdonosoknak és a kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k). Emellett a tagállamok nagyobb rugalmasságot fognak élvezni az érintett gazdaságok és erdők termelési potenciáljának helyreállítására irányuló intézkedések bevezetése és megerősítése terén.
Következő lépések
A javaslat rendes jogalkotási eljárás keretében most az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé kerül.
Az elfogadást követően a lehetőséggel élni kívánó tagállamoknak a megosztott irányítás elvével összhangban el kell dönteniük, hogy a sajátos szükségleteiket figyelembe véve miként használják ki ezeket a rugalmassági mechanizmusokat, és hogy mennyi forrást csoportosítanak át a közelmúltbeli katasztrófák következményeinek kezelésére. A tagállamoknak ezután felülvizsgálat és elfogadás céljából programmódosításokat kell benyújtaniuk az Európai Bizottságnak.
További információk:
- a teljes sajtóközlemény
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. október 22.