
Az Európai Bizottság ma bemutatta a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó stratégiai jövőképét, amely voltaképp az európai mezőgazdaság és élelmiszeripar jövőjére vonatkozó ambiciózus ütemterv. Az ütemterv a mezőgazdasági termelők és az agrár-élelmiszeripari szereplők több generációja számára teremti meg az alapokat ahhoz, hogy az agrár-élelmiszeripari rendszer vonzó, versenyképes, ellenállóképes, jövőorientált és méltányos legyen.
A stratégiai jövőképben felvázolt valamennyi intézkedés előfeltétele, hogy tovább egyszerűsítsük a szabályozást, és segítsük az innovatív megoldások és a digitalizáció elterjedését. A Bizottság még idén elő fog terjeszteni egy átfogó egyszerűsítési csomagot a mezőgazdaság jelenlegi jogszabályi keretére vonatkozóan, és elő fogja terjeszteni a mezőgazdasági ágazatra vonatkozó európai digitális stratégiát is, hogy ezáltal is támogassa a digitális technológiára nyitott gazdálkodásra való átállást.
A stratégiai jövőkép négy kiemelt területet határoz meg:
- Vonzó ágazat: a mezőgazdasági termelésnek kellően stabil pályának kell lennie ahhoz, hogy a fiatalok szívesen válasszák ezt a hivatást. Ebben szerepet játszik a tisztességes jövedelem és a célzottabb költségvetési támogatás is.
- Versenyképes és ellenállóképes ágazat: az EU – különféle módszereket alkalmazva – a továbbiakban is prioritásként kezeli a biztonságot és a szuverenitást az élelmezés terén. Ennek része az is, hogy szigorítani kell az importált termékekre vonatkozó termelési szabványokat, nehogy az EU ambiciózus szabványai végül versenyhátrányt eredményezzenek.
- Időtálló ágazat: a mezőgazdasági termelőket jutalmazni kell a természetbarát módszerek alkalmazásáért.
- Méltányos élet- és munkakörülmények a vidéki térségekben: a Bizottság frissíteni fogja a vidékfejlesztési cselekvési tervet, hogy a vidéki területek életteliek és működőképesek maradjanak, és továbbra is szorosan kapcsolódjanak az EU kulturális és természeti örökségéhez.
Ami a távlati terveket illeti: a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslat részét képező jövőbeli közös agrárpolitika (KAP) egyszerűbb és célzottabb lesz. A támogatás elsősorban az élelmiszer-termelésben aktívan részt vevő mezőgazdasági termelőkre irányul majd, különös tekintettel a fiatal gazdákra és azokra, akik hátrányos természeti adottságú területeken gazdálkodnak. A hangsúly az ösztönzésen lesz, nem a feltételekhez kötésen.
További információk:
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2025. február 19.