Az Eurobarométer 2021–2022 téli standard kiadásának ma publikált magyarországi nemzeti jelentése szerint az Európai Unió megítélése mind az Unióban, mind Magyarországon alapvetően pozitív. Magyarországon az emberek majdnem fele (47%) vélekedik róla pozitívan, és csak 13%-a negatívan. A „Z-generáció”, azaz a 15-24 éves korcsoport nagyobb arányban (65%) ítéli meg az EU-t pozitívnak, mint a magyarok általában.
A magyarok továbbra is bíznak az Európai Unióban (58%), és ez a bizalom felülmúlja az uniós átlagot (47%). A magyarországi válaszadók továbbra is bíznak az unió intézményeiben; ez a bizalom különösen magas az Európai Parlament (61%) és az Európai Bizottság (60%) tekintetében, és ezzel felülmúlják az uniós átlagot. Tízből hat magyar úgy gondolja, hogy az Európai Unió megfelelően figyelembe veszi Magyarország érdekeit.
A magyar emberek erősebben kötődnek Európai Unióhoz, mint az uniós átlagpolgárok. Szerintük az Európai Unió legnagyobb eredménye a személyek, áruk és szolgáltatások szabad áramlása az EU-n belül.
A magyarokat a gazdasággal, az egészségüggyel, illetve a bevándorlással kapcsolatos problémák foglalkoztatják leginkább. A magyar válaszadók szerint az egészségügy a második legfontosabb olyan probléma, amivel Magyarországnak szembe kell néznie. Jelenleg a bevándorlás az Európai Unió legfontosabb problémája a magyarok szerint, és bár valamivel kevésbé súlyos, de szintén inkább EU-s problémának mondják a környezetvédelmet és klímaváltozást.
Az európai zöld megállapodásban, amely környezetvédelmi és az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló intézkedésekből áll, elsősorban a megújuló energia fejlesztésének kellene a leginkább prioritást adni a magyar lakosság szerint. Közös energiapolitikát a magyarok több mint háromnegyede (77%) szeretne, arányaiban egyezően a többi uniós polgár véleményével (75%).
Az Európai Unió általános jövőjét a magyarok optimistábban látják, mint az uniós átlagpolgár. Az EU gazdaságát illetően azonban már nem ennyire optimisták, pedig a magyar lakosság többsége szerint az Európai Uniónak gazdasággal összefüggő felelőssége és feladatai is vannak. Ugyanis a magyarok szerint az EU-nak elegendő hatalma és eszköze van arra, hogy globális szinten megvédje az európai gazdasági érdekeket.
A kutatás a magyarok médiafogyasztási szokásait is vizsgálta. Az uniós átlaghoz hasonlóan a magyarok körében még mindig a televízió a legnépszerűbb médiafogyasztási eszköz, a lakosság háromnegyede (75%) minden nap nézi. Második legfontosabb médiafogyasztási eszközként az internetes közösségi oldalak jelennek meg, melyeket a magyar lakosság közel fele (48%) használ napi szinten. A napi szintű interneten keresztül történő tévénézés (11%, EU27: 17%) és a podcast-hallgatás (7%, EU27: 6%) gyakorisága igen alacsony, csakúgy, mint az Európai Unióban.
A Standard Eurobarométer 96 közvéleménykutatás adatfelvételére 2022. január 8. és február 14. között került sor az Európai Unió 27 tagállamában a 15 évnél idősebb lakosság körében. Mivel az adatfelvétel Ukrajna megtámadása előtt történt, az eredmények az orosz-ukrán háború előtti véleményeket tükrözik.
Az Eurobarométer Magyarországra vonatkozó nemzeti jelentése innen letölthető
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2022. április 8.
- Szerző
- Magyarországi képviselet