Ugrás a fő tartalomra
Magyarországi Képviselete
  • Sajtócikk
  • 2024. július 22.
  • Olvasási idő: 1 perc

A Bizottság új iránymutatásokkal tette világosabbá, hogy milyen jogok illetik meg a légi utasokat

illusztráció

Az Európai Bizottság ma felülvizsgált értelmező iránymutatásokat tett közzé a légi utasok jogaira vonatkozóan. Az iránymutatások megkönnyítik a rendeletek betartását és összehangoltabbá teszik a szabályok nemzeti szervek általi alkalmazását. A Bizottság 2016 óta tesz közzé iránymutatásokat, hogy kezelje a nemzeti végrehajtó szervek, az utasok és az utasokat tömörítő egyesületek, valamint a repülési ágazat képviselői által felvetett leggyakoribb problémákat. A ma közzétett felülvizsgált változat elsősorban a Bíróság 2016 óta hozott, egyes rendelkezéseket egyértelműsítő ítéleteit építi be. A Bizottság a fogyatékossággal élő és csökkent mozgásképességű légi utasok jogairól szóló felülvizsgált értelmező iránymutatásokat is közzétett.

Az uniós szinten meghatározott utasjogokat a közlekedési szolgáltatóknak kell biztosítaniuk, és a nemzeti szerveknek kell érvényre juttatniuk. Ha az egyes országokban eltérő gyakorlatok érvényesülnek, az összezavarhatja az utasokat, amikor utazásuk során problémával szembesülnek –különösen, ha határokon átívelő útról van szó. Ilyen esetben nehézséget okozhat, hogy megtalálják, kitől kérhetnek segítséget.

Egy újonnan közzétett Eurobarométer felmérés szerint Európában sokan még mindig úgy érzik, hogy nem rendelkeznek elég információval az utasként őket megillető jogokról, bár az öt évvel ezelőttihez képest javult a helyzet e téren.

A ma elfogadott iránymutatások elő fogják segíteni az utasjogok érvényesítésének hatékonyabbá tételét, és illeszkednek a Bizottság arra irányuló erőfeszítései körébe, hogy felhívja a figyelmet az utasok jogaira. Ebből a célból a Bizottság rendszeres online figyelemfelkeltő kampányokat folytat, valamint segítséget nyújt a „Your Europe” portál és egy utasjogi mobilalkalmazás útján is.


További információk:

Leírás

Közzététel dátuma
2024. július 22.